İçeriğe geç

Makaleler

Yeni Doğan Yavru Kedi Bakımı

tarafından ömer hakan ölçer 11 Feb 2023 0 Yorumlar

 

Dışarıda gördüğünüz her yeni doğmuş yavru kedi annesi tarafından terk edilmiş değildir. Hiçbir kedi yavrusunu kolay kolay bırakmaz.Yavrularına süt üretebilmek için beslenmesi gerekmektedir. Bu gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir süreliğine yavrularını bırakmak zorunda kalmış olabilir. Bu yüzden yavru kedinin terk edildiğini düşünmeden önce gözlem yapmak gerekir. Anne kedinin geri dönme ihtimali çok yüksektir. Bazı durumlarda dönmesi 36 saati bile bulabilmektedir. Anne kedi döndüğünde yavrusunu bulamazsa, yaşayacağı endişe ve üzüntüyü göz önünde bulundurularak, asla kedinin terk edildiğinden emin olmadan yavru kedileri alıp götürmemeliyiz.

Yeni doğan kediler  hayatta kalabilmek için annelerinin desteklerine ihtiyaç duyarlar. Birkaç günlük terkedilmiş  yavru kedileri hayata bağlamak, onların bakımlarını yapmak insanlar için her zaman kolay olmayabilir. 

İlk olarak yeni doğmuş kedi bakımını ideal bir şekilde gerçekleştirmek için bir takım kedi malzemelerine ihtiyaç duyarsınız. 

Yeni Doğan Yavru Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler:

  • Yeni doğmuş yavruyu içine koyacağınız bir kutu ya da sepet
  • Kedinin ısınmasını sağlamak için kullanabileceğiniz sıcak su torbası veya ısıtıcı ped
  • El havlusu, kumaş bez ve battaniye
  • Temizliği için kağıt havlu, pamuk ve kulak pamuğu
  • Yeni doğmuş yavru kediler için özel olarak üretilmiş Biofeline Cat Milk ya da onun yerine geçecek bir karışım
  • Beslenmesi için küçük bir biberon, damlalık ya da iğnesiz bir enjektör

Terkedilen yeni doğan bir yavru kedi bakımı için ilk olarak bir veteriner hekime gitmenizi öneririz. Bu yazımızda biz veteriner hekime ulaşamadığınız durumlar için son çare olarak uygulayabileceğiniz adımlardan bahsedeceğiz.  

Yeni Doğan Kedinin Vücut Isısı

Yeni doğan kedi bakımına başlarken ilk olarak vücut ısısını kontrol edin. Vücut ısısı düşük bir yavruya asla sıvı veya besin maddesi vermeyin. Yeni doğan kediler kendi vücut ısılarını koruyamaz ve anne kedinin onları ısıtmasına muhtaçtırlar. Yavrunun annesiz kalmaktan ya da bir rahatsızlıktan dolayı vücut ısısı düşmüş olabilir. Bu yüzden öncelikle onları ısıtmalısınız ve daima sıcak kalmalarını sağlamalısınız. Bu sıcaklığı sağlamak için evdeki malzemeleri kullanabilirsiniz. Yavru kediye dokunarak vücut ısısını kontrol edin. Hatta patilerinin tüysüz kısımlarına ve kulaklarına dokunun. Eğer bu noktalar soğuk gibiyse onu bir battaniye ile ısıtın. Evinizde bebekler için kullanılan termometrelerinden varsa bunlar ile kulaktan da ölçüm yapabilirsiniz. Yavru kedilerin ideal vücut ısıları 37-39 derecedir. Kediyi battaniye veya başka bir malzeme ile sararken nefes alacağı bir şekilde sarmaya dikkat edin.

Yeni Doğan Yavru Kedinin Kan Şekeri

Kedilerin kan şekerinin tehlike yaratıp yaratmayacak derecede düşük olup olmadığını, yavrunun diş etlerine bakarak kontrol edin. Diş etleri daima pembe renkte olmalıdır. Bu durum kedinin sağlıklı olduğuna ve kan şekerinin müdahale gerektiren bir durum olmadığına işaret eder. Fakat diş etleri soluk renkte veya gri görünümündeyse, kedinin kan şekeri düşük olabilir veya şoka girmiş anlamına gelebilir. İmkanınız varsa derhal bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederiz.

Yeni Doğan Yavru Kedinin Su İhtiyacı

Yavru kedinin susuz kalıp kalmadığını kontrol edin. Bu kontrolü yapmak için kedinin ensesindeki deriyi baş ve işaret parmaklarınızla tutup nazikçe yukarı çekin. Bıraktığınızda hemen eski halini alıyorsa her şey yolunda demektedir. Özellikle yavru kedilerin ense derileri oldukça yumuşaktır. Bu yapı aynı zamanda elastiktir. Eğer elastikliğini kaybetmişse ve normal haline dönmesi belli bir süre alıyorsa yavru kedi susuz kalmış demektir. Ona direkt olarak su vermeyin. Çünkü yavru kediler aynı bebekler gibi belli bir olgunluğa ulaşana kadar su ihtiyaçlarını anne sütünden alırlar. Bu durumda anne sütüne en yakın Biofeline Cat Milk kullanabilirsiniz. Yavru kedilere susuz kalma ya da ishal gibi durumlarda elektrolit sıvı vermelisiniz.

Yavru Kedinin İshal veya Kabız Olması

Yavru kedinin karın kısmını ve tüylerini kontrol edin. Yavru kedilerin karın bölgesi daima yumuşak ve tok olmalıdır. Karında aşırı şişlik ve sertlik kedide kabızlık, iç parazitler veya başka sorunlara işaret edebilir. Kedilerde görülen kabızlık sorununu beslerken vereceğiniz sıvı miktarını dörtte bir oranında arttırdığınızda kabızlığın geçtiğini göreceksiniz. Gazdan kaynaklanan sorunları ise aynı bebeklerde olduğu gibi kedinin sırtını nazikçe okşayarak giderebilirsiniz.

Yavru Kedinin Tüy Bakımı

Yavrunun  tüy kontrolü için ise kedi tarağı ile nazik bir şekilde tarayın ve tüylerin arasına bakın. Eğer evcil hayvanınızın tararken tüylerinden dökülen bir şeylere rastlarsanız, kedinizin dış parazit sorunu vardır. Kedilerde parazit veteriner müdahalesi gerektiren bir durumdur. Bu sebeple bir veterinere ulaşmanız şarttır.

Yeni Doğan Kedinin Göz Sağlığı

Yavru kedi bakımında önemli olan bir diğer nokta da onların göz sağlığıdır. Yavru kedinin gözleri henüz açılmamışsa gözlerinin üstünde ve çevresinde toz veya iltihaplanma benzeri bir oluşup olmadığına dikkat edin. Kedinin gözleri açıldıysa bile akıntının olup olmadığını kontrol edin. Kedilerin gözleri açık haldeyken göz bebekleri göz çukurunu doldurur halde olmalıdır. İç kısımda olan zar yapısı görünmüyor olmalıdır. Eğer yolunda gitmeyen bir duruma rastlarsanız, göz ve göz çevresinde iltihap veya iç göz zarının ortaya çıkmış olması gibi hemen bir veterinere başvurun. Unutmayın ki göz akıntıları ve iltihaplanmalar tedavi edilmediği takdirde körlük gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Yeni Doğan Yavru Kedinin Isıtılması

Kedinizi sürekli olarak sıcak tutabileceğiniz üşümeyeceği bir ortam hazırlayın. Fazla büyük olmayan sağlam bir kutu veya sepetin içerisine havlu gibi yumuşak dokulu bir örtü serin. Kedinin mutlaka bir ısı kaynağına ihtiyacı vardır. Evinizde kullandığınız su torbalarını ya da ısıtıcı pedlerini ısı kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Eğer ikisini de bulamıyorsanız içi sıcak su dolu olan bir şişe kullanabilirsiniz. Şişeyi sıkıca kapattığınızdan emin olun ve su sızdırmayacağından emin olun. Kedinin kutu içinde istediği zaman ısı kaynağından uzaklaşabileceği bir alan bırakmanızda da yarar var.

Yeni Doğan Yavru Kediyi Besleme

Yeni doğmuş yavru kedileri sütten kesilinceye kadar katı gıdaya geçirmeyiniz. Fakat yavru kedinin annesi yoksa, anne sütü yerine geçebilecek Biofeline Cat Milk de verebilirsiniz. Asla kediye direkt olarak inek sütü vermeyin. Kedilerin sindirim sistemi laktozu kaldırabilecek özelliğe sahip değildir. Kedinizi yavru kediler için üretilen Biofeline Cat Milk ile beslemek için ambalaj içerisinden çıkan biberon setini kaynar suyla dezenfekte ederek kullanabilirsiniz. Yavru kedinizi biberonla beslerken 2-3 saat arayla besleyin ve beslerken de asla kediyi sırt üstü pozisyonda tutmayın. Yavru kediyi karınları üzerinde düz bir zeminde başları şişe ile yaklaşık olarak 45 derecelik açık olacak şekilde beslemelisiniz.

Yeni Doğan Yavru Kedinin Tuvalet İhtiyacı

Yavru kediler belirli bir olgunluğa erişene kadar kendi başlarına tuvalet ihtiyacını göremezler, kendi başlarına temizlenemez ve annelerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Anne kedinin yokluğunda ise bu ihtiyacı sizin karşılamanız gerekmektedir. Yavru kediyi beslerken hızlı emme sonucunda burun ve ağız kısmına mama bulaşırsa ıslak bir pamukla nazikçe silin. Sonra masanın üzerine kağıt havlu serin ve yavruyu sırt üstü masaya yatırın. Tıpkı kedinin ağzını silerken yaptığınız gibi ılık ve nemli bir pamuk parçası ile karın kısmını ovalayın. Daha sonra kedinin genital bölgesini nazikçe silerek tuvaletini yaptırın. Bu işlemi her beslenmeden sonra veya önce yapabilirsiniz. Yavru kedilerin idrarı açık sarı renkte olmalıdır. Koyu renkteki idrar, kedide sıvı eksikliğinin göstergesidir. Hemen müdahale edilmelidir. Dışkıları ise açık renk kahverengi ve diş macunu kıvamında olmalıdır. Farklı renkte ve daha sert ya da daha sulu bir dışkı kedinin ishal veya kabız olabileceğine işaret olabilir. Bu durum bazen mama değişikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Kedinizin dışkısını ve idrarını gözlemlemekte gerekirse veteriner hekime danışmanızda yarar var.

Anneden Uzak Kalan Yavru Kedilerde Stres

Anneden uzak kalan kediler stres yaşayabilirler. Bu sebeple onları stresten kurtarmak için göğsünüze kalbinizin ritmini hissedebileceği şekilde yatırabilirsiniz. Bu sayede hem vücut ısınızla onu ısıtacak hem de kalp atışınızın sesleriyle kedinin endişelerini gidermeye yardımcı olacaksınız. Yavru kediye göstereceğiniz sabır ve sevgi her zaman onun hayata tutunmasına yardımcı olacaktır.

Yeni doğan bir yavru kediyi sahiplendiğinizde, onu bakımı için kullandığınız her türlü malzemeyi yüksek sıcaklıkta temizlemelisiniz. Birden fazla yavru kediye bakıyorsanız, bir kediye kullandığınız bir malzemeyi diğer kediye kullandırmamalısınız. Özellikle içlerinden biri hastaysa ve ekstra bakıma ihtiyaç duyuyorsa onu evin başka bir köşesinde tutmanız diğer kedinin de sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yazının başında da söylediğimiz gibi, yeni bir yeni doğan kedi sahiplendiğinizde mutlaka ilk olarak veteriner hekime götürün ve veterinerin tavsiyelerini göz önünde bulundurarak yavru kedinizin bakımını gerçekleştirin.

Önceki Gönderi
Sonraki Gönderi

Yorum bırakın

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

Kayıt olduğunuz için teşekkürler!

Bu e-posta kayıtlıd!

Seçenekleri Gör

Düzenleme Seçeneği
Back In Stock Notification
Şartlar ve Koşullar

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Madde 1- Taraflar

1.1.Satıcı Adı: OPONTİA ELEKTRONİK TİCARET VE YATIRIM ANONİM ŞİRKETİ

Adresi: ESENTEPE MAH. ALİ KAYA SK. POLAT PLAZA B BLOK NO: 1 /1 İÇ KAPI NO: 83 ŞİŞLİ/ İSTANBUL

E-Posta : bilgi@biofeline.com

1.2.Alıcı Adı Soyadı/TC.No [fatura-isim] – [tc-kimlik-no]

Adresi [fatura-adres]

Telefon [telefon]

E-mail [eposta]

Madde 2- Konu

İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’nın SATICI’ya ait https://biofeline.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini ( e-ticaret ) yaptığı aşağıda nitelikleri ve satış ücreti belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

Alıcı, satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri , satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı , ödeme şekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık ,anlaşılır ve internet ortamına ( eticaret sitesinde ) uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini , bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini is bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder. https://biofeline.com sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura is bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

Madde 3- Sözleşme Konusu Ürün/Ödeme/Teslimat Bilgileri

Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri, kargo ücreti aşağıda belirtildiği gibidir. Fatura edilecek kişi ile sözleşmeyi yapan kişi aynı olmak zorundadır. Aşağıda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararları tamamıyla karşılamayı alıcı kabul eder ve ayrıca bu durumdan oluşabilecek her türlü sorumluluğu alıcı kabul eder.

SATICI gerekli gördüğü durumlarda, ALICI’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde, siparişi durdurma hakkını saklı tutar. SATICI siparişte sorun tespit ettiği durumlarda ALICI’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden ALICI’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 (onbeş) gün süreyle dondurur. ALICI’nın bu süre zarfında SATICI ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde ALICI’dan herhangi bir cevap alınamazsa SATICI, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

Madde 4- Sözleşme Tarihi ve Mücbir Nedenler

Sözleşme tarihi, alıcı tarafından siparişin verildiği tarihtir.

Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir.

Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz ) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.

Madde 5- Satıcının Hak ve Yükümlülükleri

5.1. Satıcı, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

5.2. 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler https://biofeline.com’dan alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Ancak alıcının yaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.

5.2. Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından https://biofeline.com sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir.

Sistem hatalarına dayalı olarak alıcı satıcıdan hak iddiasında bulunamaz.

5.3. https://biofeline.com’dan kredi kartı (Visa, MasterCard , vs. ) ya da banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren 48 saat içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi müşteri hizmetleri ile görüşülmeden gerçekleştirilen ödeme yöntemleri kabul edilmez.

Madde 6- Alıcının Hak ve Yükümlülükleri

6.1. Alıcı, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

6.2. Alıcı, sipariş vermekle birlikte iş sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yapacağını kabul ve taahhüt eder.

6.3. Alıcı, https://biofeline.com internet sitesinden satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri , satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı , ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı , şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık , anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.

6.4. Bir önceki maddeye bağlı olarak Alıcı, ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının , olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıların olduğu https://biofeline.com sipariş/ödeme/kullanım prosedürü bilgilerini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

6.5. Alıcı, aldığı ürünü iade etmek istemesi durumunda ne surette olursa olsun ürüne ve ambalajına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

Madde 7- Sipariş/Ödeme Prosedürü

Sipariş: Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin TL tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları) alıcı tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Bu nedenle siparişler, sevk edilmeden önce müşteriye sipariş onay maili gönderilir. Sipariş Onay maili gönderilmeden sevkiyat yapılmaz.

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler alıcıya sözleşmede belirttiği telefon/faks/e-mail yollarından biri veya birkaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse alıcıdan bankası ile görüşmesi istenebilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’ nin) satıcı hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda alıcı hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onay vermesi durumunda alıcıya eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir ya da alıcının arzusu ve seçimi doğrultusunda ; yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve/veya sipariş iptal edilebilir.

Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde alıcı bu durumdan haberdar edilerek ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç on gün içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda alıcının satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır.

Ödeme: https://biofeline.com‘da, internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen alıcılara nakit havale ile sipariş imkanları sunulmuştur. Havale ile ödemede alıcı kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT yaparken “Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir.

Ürünün tesliminden sonra Alıcı’ya ait kredi kartının Alıcı’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini Satıcı’ya ödememesi halinde, Alıcı’nın kendisine teslim edilmiş ürünü 10 gün içinde Satıcı’ya göndermesi zorunludur. Bu tür durumlarda nakliye giderleri Alıcı’ya aittir.

Alıcı kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise ALICI, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve ALICI arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Madde 8- Sevkiyat/Teslimat Prosedürü

Sevkiyat:

Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte, ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo Şirketine verilir.

Teslimat:

Ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo ile alıcının adresine teslim edilecektir.

Teslimat süresi, Sipariş onayı mailinin gönderilmesinden ve sözleşmenin kurulmasından itibaren en geç 10 gündür. Alıcıya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu süre en fazla on gün uzatılabilir.

Ürünler, Kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere telefon ihbarlı olarak gönderilir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı alıcı satıcıya herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden satıcı sorumlu değildir.

Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri müşteri hizmetlerine bilgi@biofeline.com e-mail adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda satıcı Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir.

Madde 9- Ürün İade ve Cayma Hakkına İlişkin Prosedürü

Ürün İade:

Alıcı malı teslim aldıktan sonra on dört gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Paketi, zarfı açılmış ve kullanılmış ürünler iade edilemez. 385 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için alıcının kendisine gönderilen faturanın bir kopyasının alt kısmındaki iade bölümlerini eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra imzalayarak bir nüshasını ürün ile birlikte satıcıya göndermesi gerekmektedir. Cayma hakkı süresi alıcıya malın teslim edildiği günden itibaren başlar. İade edilen ürün veya ürünlerin geri gönderim bedeli alıcı tarafından karşılanmalıdır.

Alıcının istekleri ve/veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar için cayma hakkı söz konusu değildir.

Alıcının cayma hakkını kullanması halinde satıcı, cayma bildirimini içeren faturanın ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren en geç on gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve varsa tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeden iade edecektir.

Sehven alınan her ürün için de genel iade süresi 14 gündür. Bu süre içerisinde, Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vesaire şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır, ürünün zarfı açılmamış olmalıdır.

Sehven alınan üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün alıcıya teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

Ürün iadesi için, durum öncelikli olarak müşteri hizmetlerine iletilmelidir. Ürünün iade olarak gönderilme bilgisi, satıcı tarafından müşteriye iletilir. Bu görüşmeden sonra ürün iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte alıcı adresine teslimatı yapan Kargo şirketi kanalıyla satıcıya ulaştırmalıdır.

Satıcıya ulaşan iade ürün iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de alıcı kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır.

Alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü şu şekilde uygulanacaktır: Alıcı ürünü kaç taksit ile satın alma talebini iletmiş ise, Banka alıcıya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. Satıcı, bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların alıcının kredi kartına iadesi durumunda konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır. Alıcının satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1(bir) iade yansıyacak ve alıcı iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksit sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda satıcı, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği alıcıya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani satıcı, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani satıcı ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince alıcıya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, alıcının Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

Madde  10- Gizlilik

Alıcı tarafından iş bu sözleşmede belirtilen bilgiler ile ödeme yapmak amacı ile satıcıya bildirdiği bilgiler satıcı tarafından 3. Şahıslarla paylaşılmayacaktır.

Satıcı bu bilgileri sadece idari/ yasal zorunluluğun mevcudiyeti çerçevesinde açıklayabilecektir. Araştırma ehliyeti belgelenmiş her türlü adli soruşturma dahilinde satıcı kendisinden istenen bilgiyi elinde bulunduruyorsa ilgili makama sağlayabilir.

Kredi Kartı bilgileri kesinlikle saklanmaz, Kredi Kartı bilgileri sadece tahsilat işlemi sırasında ilgili bankalara güvenli bir şekilde iletilerek provizyon alınması için kullanılır ve provizyon sonrası sistemden silinir.

Alıcıya ait e-posta adresi, posta adresi ve telefon gibi bilgiler yalnızca satıcı tarafından standart ürün teslim ve bilgilendirme prosedürleri için kullanılır. Bazı dönemlerde kampanya bilgileri, yeni ürünler hakkında bilgiler, promosyon bilgileri alıcıya onayı sonrasında gönderilebilir.

Madde 11- Uyuşmazlık Durumunda Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri

İşbu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile Alıcı’nın veya Satıcı’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

Siparişin gerçekleşmesi durumunda Alıcı işbu sözleşmenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılır.

this is just a warning
Giriş
Alışveriş Sepeti
0 öğeler
{# Set this to false to hide the close button #}
WhatsApp Logo Bize Ulaşın!
×